בואו לקחת חלק

פרויקט תגלית (Taglit) - איך הכול התחיל?

פרויקט תגלית (Taglit) הוא מיזם יחיד מסוגו בעולם, שמאז הקמתו זכה להצלחה חסרת תקדים. הוא התחיל כיוזמה של הפילנתרופים האמריקאים צ'ארלס ברונפמן ומייקל סטיינהארדט שחיפשו דרך לייצר תוכנית שתעזור לחיזוק הקשר בין יהודי ארצות הברית לישראל. בארצות הברית חיים מעל לשישה מיליון יהודים וככל שעוברות השנים, חלק מהצעירים שבהם מאבדים את הזיקה אל התרבות היהודית. המקימים של הפרויקט ניסו למצוא דרך להנגיש להם את החיים בישראל ולהעשיר את עולם הידע שלהם. חברת תגלית נותנת לצעירים בעלי שורשים יהודיים הצעה שאי אפשר לסרב לה - היא מציעה להם טיול בן עשרה ימים בישראל, בחינם ובקבוצה מאורגנת. במהלך הסיור המשתתפים מבקרים במקומות הקדושים, באתרי טבע מרכזיים, במרכזי בערים וזוכים לקבל טעימה מיוחדת של החיים בארץ.

מה זה תגלית?

קבוצת תגלית מורכבת מחבורה של צעירים באותו טווח גילאים, שעוברת בטיול מסע אישי וקבוצתי. כל אחד בא מרקע אחר ועם סיפור החיים שלו, וביחד עם חברי הקבוצה נחשף מחדש אל הזהות היהודית. רבים מהמשתתפים מבקרים לראשונה בישראל והרושם העיקרי שיש להם לגביה מבוסס על סיפורים של בני משפחה וחברים ועל הסיקור שלה באמצעי התקשורת. התדמית של ישראל היא עניין מורכב, וכמו שאומר המשפט הידוע "מה שרואים מכאן לא רואים משם" - המפגש הבלתי אמצעי עם הארץ ועם האנשים שחיים בה הוא חוויה שאין לה תחליף. המראות, הצבעים, הריחות, הטעמים, הסיפורים האישיים, כל אלה מרכיבים תמונה חיה ומרתקת.

לכל קבוצת תגלית מצטרפים חיילים בשירות סדיר וסטודנטים ישראלים ("תגלית סטודנטים"), שמלווים אותה במשך כל ימי הסיור. הצעירים שמגיעים מחו"ל צמאים לקשר הזה, לפגוש חיילים בני גילם ולהכיר מקרוב ישראלים. המפגש הבין אישי מייצר קשרים חדשים וכל אחד נחשף אל אורח החיים השונה של האחר. מטרת הפרויקט היא לא רק להיות פרויקט חינוכי יהודי, אלא לתת ליהודים צעירים שחיים בחו"ל את האפשרות להכיר מקרוב את ישראל ואת התרבות שלה. הביקור משאיר אצלם מטען של זכרונות שאותו הם יקחו הלאה, גם אם לא ייצא להם לחזור לכאן.

הפרויקט של חברת תגלית זכה להצלחה מדהימה ותרומה לישראל. בשנה הראשונה שלו הגיעו לכאן אלפיים מבקרים, ובשנים שלאחר מכן המספר הלך וגדל בהתמדה ועד היום ביקרו בזכותו בישראל מעל לשש מאות אלף צעירים. כיום הוא פעיל במדינות נוספות בכל העולם וממשיך לפתח שיתופי פעולה חדשים.