בואו לקחת חלק

יזמות וחדשנות ישראלית - הראש היהודי ממציא לנו פטנטים

יזמות ישראלית נחשבת למקורית במיוחד וזוכה להצלחה רבה בכל העולם כבר משנותיה הראשונות של המדינה. המשורר חיים חפר טבע את המשפט "הראש היהודי ממציא לנו פטנטים" בשיר הפטנטים ששר אורי זוהר, אימרה שהפכה למטבע לשון מוכר. יכולת ההמצאה והחדשנות הישראלית המפורסמת לא נשענת על קלישאות, אלא על המציאות המורכבת של החיים בישראל, שמוציאה מהישראלים יכולת אלתור מפותחת שמתורגמת בקלות לפיתוחים חדשים. אנשים נוטים לפתח כישורי המצאה ואילתור כשהם נמצאים במצבי לחץ, כשהם רגילים להיות חלק מקבוצת מיעוט ולבחון את החברה מבחוץ או כשהם נמצאים במאבק הישרדותי. המצבים האלו מאפיינים את החיים בישראל - המדינה הוקמה מהר, עם הרבה אויבים מסביב, ונאלצה למצוא כל הזמן פתרונות יעילים על מנת לפתור משברים בתחומי הכלכלה והביטחון.

הזהות הישראלית התגבשה סביב המושג "יהיה בסדר", לכל בעיה יימצא פתרון. צורת החשיבה הזו מביאה לפעמים צרות גדולות, משום שהיא מעודדת במקרים מסוימים חוסר תכנון מוקדם ואי לקיחת אחריות. אפשר לראות את התוצאות שלה עד היום, כשהחפיפניקיות הישראלית מרימה את ראשה כפי שקרה בקריסת גשר המכביה. אבל לכושר ההישרדות של הישראלים יש צד אחר, חיובי הרבה יותר, שנולד מתוך אותו בסיס - הישראלים יודעים לחשוב מחוץ לקופסה. אי ההליכה בתלם מביאה לפעמים לתוצאות חיוביות. הרצון להספיק הכל מהר, למצוא פתרונות למצבים בעייתיים, לחדש, לקצר תהליכים, לייצר ולשנות, משפיעים על דרך החשיבה הישראלית. אנחנו לא מקבלים שום דבר כמובן מאליו, הכל נתון לוויכוח, ולפעמים אנחנו חושבים שאנחנו יודעים יותר טוב מאחרים מה צריך לעשות.

צורת החשיבה הזו היא זו שהופכת יזמות ישראלית לפורצת דרך וחדשנית. יחסית לגדולה של המדינה, יצאו ממנה הרבה חברות מצליחות בתחומים שונים: טכנולוגיה, חקלאות, רפואה, ביטחון ועוד והפכו אותה לסטארט אפ ניישן. יזמות יהודית היתה בעלת שם עוד לפני קום המדינה מאחר ויהודים רבים הצליחו בתחומי הספרות, המדע והכלכלה. הם היו בני עם הספר וחלק מקבוצת מיעוט, ולכן היה להם קל יותר לפרוץ קדימה. החברה הישראלית ממשיכה את התהליך הזה באיזשהו אופן, והיא בולטת בכל מה שקשור לכושר ההמצאה והאלתור. סטארטאפים ישראלים נמכרים לחברות גדולות, פטנטים חדשים מגיעים מכאן לכל העולם וחברות ישראליות רבות מייצרות מוצרים חדשניים שמיוצאים בהצלחה למדינות בחו"ל. מרכז יזמות של חברת תגלית (Taglit) חושף בפני המשתתפים של הפרויקט את החידושים האחרונים של חברות ישראליות מצליחות ומפגיש אותם עם יזמים מתחומים שונים. תגלית משלבת בסיורים גם את הפן הייחודי הזה של המדינה, ומציגה לצעירים את החיים בישראל מזווית חדשה.

מרכז יזמות נולד בשיתוף עם הבורסה לניירות ערך בתל אביב ומאז הקמתו בשנת 2016 אירח למעלה מחמישים אלף מבקרים. ניתן לקיים בו גם סיורים פרטיים בתיאום מראש, לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון 054-3331971.