בואו לקחת חלק

תגלית חורף

כעת כשהחל החורף, נדמה כי רבים מעדיפים להסתגר בביתיהם ולהמנע מהקור והרטיבות המאפיינים את העונה. בכל זאת, ניתן לשמוע הדים של קולות ומבטאים בוקעים מפינות רחוב שונות בירושלים, בתל אביב ובאתרי היסטוריה ומורשת חשובים ברחבי ישראל. מדובר כמובן בקולותיהם של משתתפי פרויקט תגלית, המבקרים בארץ כחלק מעונת החורף של הפרויקט: אלפי סטודנטים יהודים בני 18-26 שהגיעו לארץ במטרה לחזק את זהותם היהודית ולהכיר את המדינה שמכילה הן את ההיסטוריה של העם היהודי והן את העתיד וההבטחה של דור ההמשך.

בקבוצות תגלית חורף אלו ניתן למצוא מבקרים מלפחות 20 מדינות שונות, היוצאים לסיור חינוכי ברחבי המדינה. לסיור מצטרפים חיילי צה"ל מבסיסים, תפקידים ודרגות שונות, שזוכים להציג את מדינתנו באור אישי ואינטימי. אותם חיילים משתתפים בכנס תגלית בו הם מוכשרים להשתתפות בפרויקט ושומעים הרצאות בנושא העם היהודי, הציונות והיהדות בתפוצות. מלבד הכלים ההסברתיים בהם הם מצטיידים, נושאים איתם החיילים את חוויותיהם מהצבא, ומשתפים את חבריהם לסיור בתחושותיהם לגבי המדינה והשירות בצה"ל.

ממחקרים שערך צה"ל עולה כי חיילים שהשתתפו בפרויקט תגלית, כמו חבריהם מהתפוצות, עוברים חוויה רגשית עוצמתית וזוכים בפרספקטיבה חדשה לגבי תפקידם בעתיד העם היהודי ומדינת ישראל. אותו מחקר אף הסיק שחיילים המשתתפים בפרויקט תגלית חוזרים עם תחושת גאווה מחודשת, מוטיבציה ורצון מוגבר לתרום לצה"ל ולמדינת ישראל. ואכן, ניתן לראות כיצד המשתתפים באותן קבוצות השוטפות כעת את רחובות המדינה, מדברים ומשתפים זה את זה בהתרגשות והתלהבות מהחוויה שעברו. 

משתתפי עבר רבים, שהצטרפו לפרויקט במסגרתם שירותם הצבאי, מספרים כי נשארו בקשר עם חלק גדול מהמשתתפים מחו"ל, ורבים מהם אף מגדילים לעשות ונפגשים בהזדמנויות ובארצות שונות. מחקרי תגלית מעידים על קשרים אישיים שנוצרים בין המשתתפים לחיילים ועל חברויות ארוכות טווח שמחברות בין יהודים צעירים החיים בתפוצות לבין צעירים ישראלים.

תגלית מקיימת מגוון כנסים המיועדים לבוגרי התכנית. חלק מהכנסים פונים למשתתפי עבר שמעוניינים להשאר מעורבים בפעילות שמקיימת תגלית ורוצים לתרום לפרויקט ולמדינה, וחלקם מיועדים עבור שיתופי פעולה עתידיים בין משתתפי התכנית מחו"ל ובין אנשי עסקים ישראלים המעוניינים ליזום ולהתפתח יחדיו בשיתופי פעולה עסקיים וטכנולוגיים.


להשתתפות בפרויקט ומידע נוסף, הכנסו לאתר תגלית