בואו לקחת חלק

יזמות וחדשנות כהוויה יהודית

יוזמה וחדשנות ישראלית היו מאז ומעולם קו מאפיין של ההוויה היהודית. בצד שמירה על המסורת התפתחה גישה מאד פרקטית להתמודדות עם תנאי הקיום הייחודיים של היהודים, כמאמר המשפט: "הצורך הוא אבי ההמצאה". את היכולת הזו של "להסתדר" הביאו היהודים גם לארץ ישראל עם הציונות. אפשר בהחלט לומר כי כל מעשה הקמת מדינת ישראל. היה סוג של יזמות יצירתית כנגד כל הסיכויים.

יזמות זו לא נחה על שמריה; היא מלווה את המעשה הציוני עד ימינו אלה. אפשר לראות ביזמות בישראל פן של הוויה או הלך מחשבה לאומיים. אפשר למצוא אותה באופן זה או אחר בהרבה מקומות, אבל חלקם של יזמים ישראלים באוכלוסיה הוא גבוה מאד.

יתר על כן, המדינה כמערכת מעודדת יזמות. מצד אחד זה עשוי להיראות פרדוקסלי שכן באופיה היא אינה מתיישבת תמיד עם "מערכת", ואולם יש לזכור שיזמות ויכולת אלתור טבועים עמוק בד.נ.א. היהודי והישראלי.

הוכחה לכך אפשר למצוא בעובדה שבישראל פותח על ידי המדינה מודל ייחודי, המוכר לעתים בעולם בתור "המודל הישראלי". הוא מתמקד בתמיכה בפיתוח טכנולוגיה חדשנית בשלב שבו הסיכון גבוה, וקשה להשיג השקעות מגורמים פרטיים. (במודל הישראלי מגיעים כ - 85% מכספי ההשקעה לפרויקטים עצמם, בשונה ממודלים אחרים).

הקריטריונים של המדען הראשי, הרשות האחראית על החממות הללו, קובעים כי "על החברה הנתמכת להיות מבוססת על רעיון טכנולוגי שיש בו חדשנות ואשר מטרתו פיתוח מוצר בעל פוטנציאל שיווקי המיועד לשוק משמעותי". את המענק מחזירה החברה כתמלוגים למדינה רק מתוך מכירותיה העתידיות או לאחר "אקזיט", במידה והיא מצליחה להגיע לשלב זה. חשוב לציין כי אין כל הכתבה רשמית לגבי תחומי התמחות מסוימים בחממות.

עם התפתחות העידן הדיגיטלי, עידן המחשוב והסייבר, היה זה טבעי שהראש היזמי יפנה את מרצו גם לכיוון זה. ואכן אנו רואים כיום שיזמים ישראלים נמצאים בכל מקום על פני הגלובוס והם מחוזרים על ידי גורמים וחברות בכל העולם. יזמים ישראלים מהווים את חוד החנית בתחומים מגוונים כגון מים, ניצול שפכים, חקלאות, ערים חכמות ותחבורה חכמה, חסכון באנרגיה, חומרים חכמים, מיחזור, פינטק, חליפי דלקים, מכשור רפואי, פרמצבטיקה, תוכנה, אינטרנט, קלינטק, ביוטכנולוגיה ועוד ועוד.

אך טבעי הוא אם כן שגופים גדולים משקיעים הרבה בחינוך של יזמים צעירים, החל מגילאי בית-ספר. הדבר בא לידי ביטוי בתכניות לימודים ייעודיות מצד אחד, ובפרסים בתחרויות בינלאומיות מצד שני. חשוב גם לציין כי יזמים צעירים תרמו כבר בעבר ביצירתיות שלהם למערכות שונות, כולל מערכת הביטחון.

פרויקט תגלית כמובן שלא נשאר מאחור, ופתח בתל-אביב מרכז ליזמות וחדשנות ישראלית בשם State of Mind, בשיתוף עם הבורסה לניירות ערך. במרכז, אשר נפתח ביוני 2016, מה זה מרכז החדשנות? במרכז מוצגים הישגיה של ישראל ביזמות, חדשנות וטכנולוגיה במגוון תחומים כמו חקלאות, רפואה, ביטחון וסייבר, מדע, תחבורה וחלל. בנוסף, נפגשת כל קבוצה עם יזמים ישראלים שונים, אשר משתפים את המשתתפים בסיפורם האישי.